aqua yoga MED maria cerboni

FULLBOKAT | Aqua Yoga är ett fantastiskt sätt att uppleva de många fördelarna som finns med yoga. Känslan av viktlöshet i vattnet hjälper kroppen att lättare släppa spänningar och stress, samt att komma i kontakt med kroppen på ett mjukt sätt.

2 timmar på Asia Spa ingår före klassen.

Klassen passar både vana och ovana yogautövare. Erfarna yogautövare upptäcker att de kan röra kroppen på en helt ny nivå i vattnet genom att utforska både nya och invanda positioner och rörelser. Nya utövare får en mjuk, sinnlig och prestigelös upplevelse vid sitt första tillfälle med yoga.

Fördelar med att yoga i vatten:

  • Viktlösheten i vattnet hjälper musklerna och sinnet att slappna av.
  • Skonsamt för lederna. Särskilt för knän, höfter och anklar.
  • En jämn kompression och omslutning av vatten ökar kroppsmedvetenheten.
  • Stärker bäckenbotten och de djupt liggande magmusklerna.
  • Alla kan deltaga oavsett tidigare erfarenheter av yoga eller träning.

Vid Aqua Yogaklassen ansvarar deltagare för egen säkerhet och försäkring samt att deltagare är fullt frisk.

DATUM: Torsdag 16 oktober 2025 – FULLBOKAT

TID: 20.00–20.45

PLATS: Varm källan utomhus på Asia Spa

PRIS: 525:- inkl. Asia Spa från kl. 18.00 och lån av handduk och yukata. (200:- för medlemmar på Asia Spa och boende gäster)

maria cerboni aqua yoga

om MARIA CERBONI

Maria Cerboni är grundare av Aqua Yoga Sweden. Tusentals människor världen runt har utövat Marias yoga, och många som aldrig tidigare har provat på yoga har upptäckt hur fri och lättillgänglig yoga verkligen kan vara.

Maria skapade Aqua Yoga genom en naturlig utveckling av de olika yogaformer, vattenaktiviteter och terapier hon arbetat med genom åren.