david urwitz konsert med middag och övernattning

pris från 1595:-/person med övernattning | endast konsert 395:-

Två kvällar i november intar David Urwitz och hans band scenen hos oss på Varbergs Stadshotell. Med 20 år som artist, nio album i bagaget och samarbeten med namn som Peter LeMarc, Caroline af Ugglas och Eldkvarn, bjuder Urwitz på en personlig konsert fylld av starka melodier och närvaro.

Kom gärna lite innan spelningen och ta något gott att dricka ”En trappa upp”.

Datum: 21 & 22 november 2025
Tid: 
Konserten startar kl. 20.00 och varar ca 90 minuter + paus
Plats: 
Varbergs Stadshotell

Boka vårt konsertpaketet som innehåller:

  • En övernattning och vår stora frukostbuffé
  • En 2-rätters middag i restaurangen, innan spelningen 
  • David Urwitz konsert
  • Tillgång till gym och relaxavdelning. (Asia Spa ingår ej i detta paket).
David Urwitz

mer om David Urwitz

I vissa kretsar är David Urwitz nästintill en institution, i andra är han fullkomligt okänd. I år är det 20 år sedan David debuterade med skivan ”Det var väl inget mer med det”. Ett album som fick full pott i Göteborgs-Posten och uppmärksammades i både Norge och Sverige. Under åren som gått har David regelbundet gett ut skivor och turnerat. I Norge har han bland annat haft en dunderhit med låten Hos mig. I Sverige har han samarbetat och turnerat med till exempel Peter LeMarc, Caroline af Ugglas och Eldkvarn. I samband med 20-årsfirandet kommer Urwitz ut med en ny skiva. Hans nionde i ordningen.

Lite kuriosa är att David under flera år var sidekick i radioprogrammet SöndagsMorgan i P4. Han har dessutom rekordet med flest låtar som utmanat på Svensktoppen utan att ta sig in på själva listan. Femton (15) bubblare har det blivit så här långt.

David kommer med band:

  • Julia Falthin – bas
  • Stina Sahlin – trummor
  • Pär Öjerot – gitarr